Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Przejdź do -

Afisze i plakaty Zamojskiego Lata Teatralnego

12 września 2015

Zamojskie Lato Teatralne jest najstarszą w Zamościu imprezą kulturalną, obchodzi swój jubileusz. Trwa już 40 lat. Z tej okazji postanowiliśmy przedstawić ponad pół setki najstarszych afiszów i plakatów, przekazanych przez Zamojski Dom Kultury do zbiorów Archiwum. Za ten okres czas brakuje jednak kilku, chociażby z legendarnego „Hamleta” Teatru Machulskich.

Czytaj więcej o: Afisze i plakaty Zamojskiego Lata Teatralnego
Przejdź do - wystawa%20na%20zamojskim%20rynku

Ekspozycja plenerowa na Rynku Solnym – Międzynarodowy Dzień Archiwów 9 VI 2015 r.

13 czerwca 2015

Tradycyjnie już z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów (9 czerwca) Archiwum Państwowe w Zamościu prezentuje plenerową ekspozycję w Rynku Solnym. Jak można przeczytać na banerach dodatkową okazją jest tu 65 rocznica powołania zamojskiego Archiwum.

Czytaj więcej o: Ekspozycja plenerowa na Rynku Solnym – Międzynarodowy Dzień Archiwów 9 VI 2015 r.
Przejdź do -

Medal dla Archiwum

2 czerwca 2015

W dniu pierwszego czerwca, z okazji 70. rocznicy Akcji „Burza”, Archiwum Państwowe w Zamościu, na podstawie uchwały Zarządu Środowiska 9 Pułku Piechoty Legionów AK Ziemi Zamojskiej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, uhonorowane zostało Medalem jako wyraz uznania i podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz Bohaterów Zamojszczyzny oraz Związku. 

Czytaj więcej o: Medal dla Archiwum
Przejdź do - obchody%20Dnia%20Dziecka%20w%20zamojskim%20Archiwum

Dzień Dziecka w Archiwum

2 czerwca 2015

W Dniu Dziecka nasze Archiwum gościło najmłodszych jak dotąd mieszkańców miasta – uczniów klasy IV z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Ojca Pio w Zamościu. Sympatyczni goście zapoznawali się z różnymi ciekawymi archiwaliami, niekoniecznie papierowymi.

Czytaj więcej o: Dzień Dziecka w Archiwum
Przejdź do - Leksykon%20ulic%20Zamościa

Leksykon ulic Zamościa

16 kwietnia 2015

Ukazał się kolejny tom serii „Biblioteczka Archiwariusza Zamojskiego”. Publikacja o tytule „Leksykon ulic i placów Zamościa” zawiera aktualny (koniec 2014 r.) stan elementów sieci komunikacyjnej miasta opisanych pod względem historycznym, topograficznym i techniczno-informacyjnym w oparciu o źródła archiwalne: pisane i kartograficzne, pochodzące z zamojskiego archiwum oraz archiwów zagranicznych.

Czytaj więcej o: Leksykon ulic Zamościa
Przejdź do - Nabytki

Nabytki – dokumenty i fotografie orkiestry Namysłowskich

1 kwietnia 2015

Archiwum Państwowe w Zamościu stało się właścicielem ponad stu dokumentów, w tym spis partytur liczący ponad 10 tys. pozycji, nut, zaproszeń, programów związanych z założoną w Starym Zamościu słynną Orkiestrą Włościańską im. Karola Namysłowskiego.

Czytaj więcej o: Nabytki – dokumenty i fotografie orkiestry Namysłowskich
Przejdź do - Afisze%20zakupione%20na%20giełdzie%20staroci

Nabytki – afisze teatralne

23 marca 2015

Na comiesięcznej giełdzie staroci w Zamojskim Domu Kultury trafił się niecodzienny rarytas – afisze Teatru Ziemi Zamojskiej z 1945 i 1946 r. Archiwum posiadało dotąd dwa afisze (Balladyna, Szczęście Frania).

Czytaj więcej o: Nabytki – afisze teatralne
Przejdź do -

Dar z Krakowa

29 października 2014

Od czasu do czasu do Archiwum trafiają akta szczególne, bo związane ze sztukami plastycznymi, czyli po prostu rysunki, grafiki, akwarele. Z końcem października do Archiwum nadeszła przesyłka z Krakowa od p. Bronisława Krzysztofa Kiełbińskiego.

Czytaj więcej o: Dar z Krakowa
Przejdź do - Okładka%20Archiwariusza%20Zamojskiego%202014

Archiwariusz Zamojski 2014

28 października 2014

Tradycyjnie z porą opadających liści drukarnię opuszcza „Archiwariusz Zamojski 2014” – tom trzynasty. Rok 2014 stał pod znakiem dwu nośnych rocznic. „Archiwariusz” w blisko połowie zawartości proponuje teksty obracające się wokół problematyki związanej z rokiem 1914 i 1989.

Czytaj więcej o: Archiwariusz Zamojski 2014

Staż w Wiedniu

27 października 2014

Archiwum Państwowe w Zamościu odnotowało wydarzenie historyczne. W dniach 20-25 października b.r. na wymianie archiwalnej w Wiedniu przebywał pracownik Archiwum Jakub Żygawski, kartograf i doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

Czytaj więcej o: Staż w Wiedniu