Mapa Ordynacji

winieta 5f

położonej w guberni Lubelskiej powiat: Zamojskim, Biłgorajskim, Janowskim, Tomaszowskim
w części Krasnystawskim i Hrubieszowskim
z pomiarów dopełnionych od roku 1875 do 1906
przez geometrów Ł. Dorantta, K. Skórzewskiego, K. Pożerskiego
na związku trygonometrycznym z podstawy pomiaru Kraju przez generała Tenera

MAPA copy nowa

leg copyPrzedstawiamy w drugiej odsłonie opracowanie kartograficzne dóbr ordynackich z 1906 roku. Założona przez Jana Zamoyskiego w 1589 r. Ordynacja Zamojska była olbrzymim organizmem gospodarczym, funkcjonującym nieprzerwanie do roku 1944Mapa została ponownie zdigitalizowana na skanerze w rozdzielczości 300 dpi, poddana delikatnej korekcie graficznej i umieszczona na stronie internetowej w oryginalnym układzie.
Mapa znajduje się w naszym zasobie, w zespole Akta hipoteczne Ordynacji Zamojskiej i dóbr wydzielonych z Ordynacji 1802-1949Autorami opracowania kartograficznego byli znani geometrzy pracujący na potrzeby Ordynacji Zamojskiej.  Obszerny arkusz o nieregularnych wymiarach 264 x 254 cm wykonany w skali 1: 40 000 na kartonie podklejonym płótnem składa się z 24 sekcji. Po zaznaczeniu wybrana sekcja wyświetli się w powiększeniu.

Digitalizacja, podział mapy na sekcje, skorowidz miejscowości opracował Jakub Żygawski (APZ)

i1

i2100100100
i3
i4i5i6i7i8
i14i13i12i11i10i9
i15i16i17i18i19
ilegi24i23i22i21i20

 Skorowidz arkuszy i miejscowości:

1 – dobra Strzelce: Berezowiec, Horeszkowice (folwark), Nowa Maziarnia (folwark), Starosiele (folwark i wieś), Strzelce (folwark i wieś), Teremiec (folwark), Uchańki; dobra Wilkołaz (fragment): Wilkołaz, Wilkołaz Dolny (folwark), Zalesie

2 – dobra Lipa: Lipa (wieś, folwark, cegielnia); dobra Wilkołaz (fragment): Wilkołaz, Wilkołaz Górny (folwark)

3 – Budzyń (folwark i wieś), Bojanówka (folwark), Brzozówka, Dąbrowa (las), Karpiówka, Kraśnik, Kwiatkowice (folwark), Łukasiewiczówka (folwark), Majeszczyzna (folwark), Mikulin (folwark), Moczydła, Pasieka (dobra poduchowne), Połankowice [Pułankowice] (folwark i wieś), Rzeczyca (dobra poduchowne), Słodków, Stróża (folwark i wieś), Suchynia (folwark i wieś), Szatarka [Szastarka], Wyżnianka (folwark), Wyżnica (folwark i wieś), 

4 – Aleksandrówka, Batorz (folwark i wieś), Blinów (folwark i wieś), Błażek, Brzozówka (folwark i wieś), Moczydła, Piłatka, Sławce (folwark i wieś), Szatarka [Szastarka], Wólka Batorska, Zdziłowice

5 – Biskupie, Czernięcin (wieś i folwark), Dragany, Giełczew (folwark i wieś), Guzówka, Guzówka Główna (folwark), Guzówka Nowa (folwark), Huta Turobińska, Józefin (folwark), Łosień (folwark), Maciejów Nowy, Maciejów Stary, Nowy Dwór (folwark), Olszanka, Ponikwy, Rokitów, Romanówek (folwark), Słupeczno, Stasin (folwark), Tarnawa, Tarnawa Główna (folwark), Tarnawa Nowa (folwark), Tokary, Turobin (osada i folwark), Wólka Ponikiewska, Wysokie (osada i folwark), Zabłocie, Żabno, Żabno Nowe (folwark), Żurawie

6 – Czernięcin (folwark i wieś), Kitów, Nawóz (folwark i wieś), Nowa Wieś Przymiarki, Przymiarki (folwark), Tworyczów Główny (folwark), Zarębszczyzna (folwark)

7 – Borowina Starozamojska (folwark), Chomęciska (folwark), Chomęciska Duże, Karolówka (folwark), Krasne, Krzak (wieś i folwark), Majdan Sitaniecki, Nielisz (wieś i folwark), Stary Zamość (folwark i wieś), Wierzba (folwark i wieś), Wirkowice (wieś i folwark), Wólka Złojecka, Zabytów, Złojec (folwark)

8 – Huszczka Duża, Huszczka Mała, Monasterek (folwark i wieś), Stawki (folwark), Sulmice (folwark i wieś), Wiszenki (folwark i wieś)

9 – Borowina Sitaniecka (folwark), Infułatka [Wólka Infułacka], Jarosławiec, Jarosławiec Główny (folwark), Jarosławiec Nowy (folwark), Kalinowice (folwark i wieś), Łapiguz (folwark), Pniówek (folwark i wieś), Stabrów (folwark i wieś), Szopinek (folwark i wieś), Zamość wsch.

10 – Białowola (folwark i wieś), Bortatycze (folwark i wieś), Cyprysin (folwark), Deszkowice, Hubale (folwark), Kąty (folwark i wieś), Kosobudy, Lipsko (folwark i wieś), Mokre (folwark i wieś), Namule (folwark), Niedzieliska (folwark i wieś), Płoskie (folwark i wieś), Płoskie Partykularz (folwark), Siedliska, Skaraszew, Sitaniec, Topornica (folwark), Wieloncza [Wielącza], Wieprzec (folwark), Wierzchowiny,  Wincentówka (folwark), Wolica Sitaniecka (folwark), Wólka Wieprzecka, Wysokie, Zamość zach.Zarudzie (folwark i wieś), Zarzecze, Zawada (folwark i wieś), Zawódne [Zwódne], Złojec, Żdanów (folwark i wieś)

11 – Bodaczów (folwark i wieś), Brody, Brody Nowe (folwark), Brody Stare (folwark), Chłopków, Czarnystok, Deszkowice (folwark i wieś), Dzielce, Gaj Czernięcki, Gaj Gruszczański, Gorajec (folwark i wieś), Gruszka Zaporska (folwark i wieś), Kawenczyn, Kawenczynek, Klemensów (pałac), Kulików (folwark i wieś), Latyczyn (folwark i wieś), Lipowiec, Marynów, Michalów (folwark i wieś), Mokrelipie (folwark i wieś), Obrocz (folwark i wieś), Panasówka (osada podleśniczego), Podborcze, Poręby (folwark), Radecznica (folwark i wieś), Rozłopy, Rudka, Sąsiadka, Szczebrzeszyn, Topólcza, Turzyniec, Tworyczów (folwark i wieś), Tworyczów Nowy (folwark), Ujście, Wólka Czarnostocka,  Wywłoczka, Zaburze, Zakłodzie, Zaporze, Zwierzyniec (folwark i wieś), Źrebce, Żurawnica

12 – Branew, Branewka, Celinki (folwark), Chrzanów (folwark i wieś), Dzwola, Gilów, Goraj (folwark i osada), Grudki, Hosznia, Kapronie, Kocudza (folwark), Kocudza Dolna, Kocudza Górna, Korytków, Latyczyn, Łada, Malinie, Podlesie (folwark i wieś), Podlesie Nowe (folwark), Władysławów, Zdzisławice; poza granicami Ordynacji: Abramów, Frampol, Kąty, Nadrzecze, Radzięcin, Smoryń, Sokołówka

13 – Andrzejów, Biała, Branewka (folwark i wieś), Flisy, Godziszów (folwark i wieś), Janów, Kawenczyn, Konstantynów, Krzemień, Momoty Górne, Momoty Jakubowe, Pikule, Rataje, Szklarnia, Wólka Ratajska, Zofianka (folwark), Zofianka Dolna, Zofianka Górna

14 – Biała, Łążek Ordynacki, Rataje

15 – Bzowiec (folwark), Derylaki, Gozd, Gozd-Huta, Harasiuki (folwark i wieś), Hucisko Krzeszowskie (folwark i wieś), Huszcza, Huta [Krzeszowska], Jasiennik, Jasiennik Nowy, Kiszki, Kusze, Lipiny, Lipiny Dolne (folwark i wieś), Lipiny Górne, Łazory, Malennik (cmentarzysko), Maziarnia, Momoty (folwark i wieś), Nowa Wieś, Podolszynka Ordynacka, Krzeszów Górny, Rogoźno, Ryczki, Sieraków, Ujście, Wólka, Żuk Nowy, Żuk Stary

16 – Banachy, Bidaczów, Bidaczów Stary, Biszcza, Biszcze-Kyce, Borki, Bukowa, Dąbrowica, Dereźnia, Gliny, Gozd Lipiński, Korczów, Króle Nowe, Króle Stare, Księżpol (folwark i wieś), Kuty, Kyce, Łazory, Majdan Księżpolski Nowy, Majdan Nowy, Majdan Stary, Okrągłe, Puszcza Solska, Rogale, Smólsko Wielkie, Sól (folwark i wieś), Wola Dereźniańska, Wólka Biska (folwark i wieś), Zanie, Zary, Zofianka (folwark), Zynie; poza granicami Ordynacji: Biłgoraj, Majdan Gromadzki, Nadrzecze

17 – Aleksandrów (folwark i wieś), Budzyń, Bukownica, Chmielek, Długi Kąt, Florianka (folwark), Górecko (folwark i wieś), Górecko Kościelne, Górecko Stare, Górniki, Hedwiżyn, Korchów, Kozaki, Lipowiec, Łączyny, Łukowa, Majdan Nepryski, Margol Szlakowy, Pisklaki, Rakówka, Stanisławów, Szarywola, Szozdy, Tereszpol, Wolanin, Wymysłówka

18 – Długi Kąt (folwark i wieś), Górniki, Guciów, Hamernia (folwark i wieś), Hucisko Tomaszowskie (folwark), Izbice (folwark), Majdan Nepryski (folwark i wieś), Majdan Sopocki, Nowiny, Obrocz (folwark i wieś), Oseredek, Papiernia, Podrusów, Siedliska (folwark), Stanisławów, Szopowe (folwark)

19 – Górna (folwark), Kolonia Rogóźno, Kunki, Łasochy, Łosiniec, Maziły, Pasieki (folwark i wieś), Podlesina, Rogóźno (folwark i wieś), Sabaudia (cegielnia i wieś), Szarowola, Świdy (folwark), Tomaszów, Ulów (folwark i wieś), Wieprzowe (folwark i wieś), Wólka Łosiniecka, Zawadki

20 – Maziły, Pary [Paary]

21 – Borowce, Kunki, Majdan Sopocki, Nowa Obsza, Susiec, Zamch (folwark, wieś, posterunek graniczny)

22 – Babice, Bolesławin (folwark), Budzyń, Chmielek (folwark i wieś), Dorbozy, Grabowica, Julianówka (folwark), Korchów (folwark i wieś), Łukowa (folwark i wieś), Marynki, Nowa Obsza (folwark i wieś), Obsza (folwark i wieś), Olchowiec, Osuchy, Panieńszczyzna, Pisklaki, Różaniec (folwark i wieś), Różaniec Nowy (folwark), Szaryjówka (folwark i wieś), Szostaki, Wola Obszańska (folwark i wieś), Zamch (folwark i wieś), Zawadki

23 – Biszcza (folwark i wieś), Bukowina, Dąbrówka, Jedlinki, Kamionka Księżpolska (folwark), Księżpol (folwark), Luchów (dobra donacyjne), Płusy (folwark i wieś), Potok Główny (folwark), Potok Górny, Potok Nowy (folwark), Przymiarki, Tarnogród, Wola Kulońska, Wola Różaniecka, Zagródki, 

24 – Bystre, Kamionka (folwark), Działy Zagrodnicze, Jasiennik, Krzeszów, Krzeszów Dolny, Krzeszów Górny, Kulna, Kustrawa, Lipiny Dolne, Lipiny Główne (folwark), Lipiny Nowe (folwark), Łazów (folwark i wieś), Łazy Malenickie, Łazy Naklickie, Malennik (folwark), Naklik, Naklik Główny (folwark), Naklik Nowy (folwark i wieś), Podolszynka Ordynacka, Podolszynka Plebańska, Potok Górny, Sigiełki, Sigły, Szyszków

ludnosc_zamosc
PLSP
Plan Ordynacji
Tamten Zamość
Autografy
Zamość w pieczęciach
Kino APZ
Kolegiata