- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 8572
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 13027
W dniach 26-28 września odbywała się w Zwierzyńcu XXXIX Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna, której tematem była "Wizualizacja kartograficzna w nauce i praktyce". Podczas obrad można było oglądać dwa opracowania kartograficzne z zasobu Archiwum Państwowego w Zamościu. Był to arkusz pruskiej mapy taktycznej z lat 1811-1815 oraz fragment "Planu zbiorowego dóbr Ordynacyi Zamoyskiej..." z 1906 roku. O mapach można poczytać w tomach "Archiwariusza Zamojskiego" z 2004 r. i 2011 r. Organizatorem Konferencji byli: Zakład Kartografii i Geomatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Roztoczański Park Narodowy w Zwierzyńcu.
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 16416
Szanowni Państwo!
Informujemy uprzejmie o zmianach w funkcjonowaniu Archiwum Państwowego w Zamościu. Od 1 września w każdy wtorek Archiwum będzie czynne od godziny 7:30 do 16:30. Wydłużeniu ulegają również godziny otwarcia Pracowni Naukowej - w każdy wtorek Pracownia będzie otwarta w godzinach 8:00 - 16:00, natomiast archiwalia będą udostępniane od godziny 8:00 do 15:30. Dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w każdy wtorek w godzinach 15:00-16:00.
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 11081
W lipcu zasób fotograficzny Archiwum Państwowego w Zamościu wzbogacił się o bardzo interesujące i nieznane dotąd badaczom zdjęcia 9 Pułku Piechoty Legionów z okresu kampanii łotewskiej z lat 1919-1920. 32 fotografie formatu 10,7 cm x 8,2 cm przekazał do Archiwum Pan Czesław Czachowski, wnuk oficera 9 P.P. Leg. Kazimierza Czachowskiego. Niemal 100-letnie fotografie stanowią niezwykle cenny materiał archiwalny dokumentujący dzieje 9 Pułku sprzed okresu jego stacjonowania w Zamościu. Poza oficerami i żołnierzami kompanii Kazimierz Czachowski uwiecznił również naddźwińskie krajobrazy z terenu dzisiejszej północnej Białorusi i pogranicza białorusko-łotewskiego, m. in. Dryssę (ob. Wierchniedźwińsk), Sawiejki i Karkalę.
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 15886
Archiwum Państwowe w Zamościu zaprasza Państwa na wystawę plenerową w Rynku Solnym poświęconą zamojskiej kolei.
W 1916 r. Austriacy doprowadzili do Zamościa kolej żelazną o normalnym prześwicie szyn wynoszącym 1435 mm. Gdyby nie I wojna światowa i sytuacja na froncie, Zamość i Zamojszczyzna mogłyby jeszcze długo nie doświadczyć wygody tego wynalazku. Kolej wpisała się na dobre w krajobraz regionu, a zwłaszcza Zamościa, gdzie jej obecność niemal od samego początku wywoływała kontrowersje. Z powodu okrągłego jubileuszu 100-lecia doprowadzenia kolei do Zamościa i na teren Zamojszczyzny Archiwum Państwowe zorganizowało okolicznościową wystawę w Rynku Solnym wpisującą się w obchody 9 czerwca - Międzynarodowego Dnia Archiwów. Na czterech banerach prezentujemy Państwu wybrane fotografie, dokumenty, plany i źródła kartograficzne z zasobu zamojskiego Archiwum, dokumentujące historię kolei w Zamościu i regionie. Wystawę plenerową będzie można oglądać do końca sierpnia w przestrzeni Rynku Solnego. Zapraszamy!
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Uncategorised
- Odsłony: 25952
Archiwum Państwowe w Zamościu było jednym z trzech organizatorów interdyscyplinarnej konferencji "Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe Polaków - przeszłość i teraźniejszość", która odbyła się w sobotę 25 czerwca w Zamościu.
Współorganizatorami konferencji byli: Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna im. Hetmana Jana Zamoyskiego z siedzibą w Zamościu oraz Ludowe Towarzystwo Naukowo-Kulturalne Oddział w Zamościu. Obrady odbyły się w Auli F Collegium Novum WSH-E przy ul. Koszary 54. Na konferencji przedstawiono osiem referatów poruszających temat dziedzitwa kulturowego Polaków w ujęciu ogólnym i regionalnym z perspektywy różnych dyscyplin naukowych. Wśród referujących byli m. in. prof. dr hab. Jan Jachymek (PWSZ w Zamościu, LTN-K) oraz dr Andrzej Przegaliński (Instytut Historii UMCS w Lublinie). Z Archiwum Państwowego w Zamościu referaty wygłosili: mgr Jakub Żygawski i moderująca obrady dr Magdalena Kuranc-Szymczak. Konferencję poprowadził dr Jan Waszczyński - Rektor WSH-E w Zamościu. Mamy nadzieję, że konferencja zapoczątkuje przy czynnym udziale Archiwum Państwowego w Zamościu cykl spotkań naukowych dotyczących szeroko pojętej problematyki socjologiczno-historycznej regionu zamojskiego.