Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszymi wydawnictwami z 2020 r. Oprócz stałej pozycji jaką jest czasopismo "Archiwariusz Zamojski" (spis treści tomu XVIII znajdziecie Państwo TUTAJ) proponujemy dwie okolicznościowe pozycje wydawnicze:
- Konrad Lipczyński, Z moich wspomnień, oprac. K. Radziejewski, Zamość 2020;
- Portrety rodzin II RP. Kolekcje archiwów rodzinnych z zasobu Archiwum Państwowego w Zamościu, oprac. J. Żygawski, Zamość 2020.
Opracowane przez regionalistę Krzysztofa Radziejewskiego wspomnienia ziemianina Konrada Lipczyńskiego dotyczą okresu 1887-1914 i skupają się na pracy zawodowej realizowanej w charakterze rządcy, administratora i dzierżawcy majątków należących do Ordynacji Zamojskiej oraz Ignacego Zawadzkiego, Ludwika Sajkiewicza i Grzegorza Lipczyńskiego. Stanowią także wyjątkowy opis Zamościa i okolic z lat 1905-1914 ze szczególnym zaznaczeniem bitwy pod Zamościem, obserwowanej z położonego nieopodal dworu w Bortatyczach.
"Portrety rodzin II RP" to inicjatywa Archiwum Państwowego w Zamościu, przeprowadzona w ramach drugiej odsłony projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej". Istotą przedsięwzięcia była prezentacja wybranych kolekcji archiwaliów rodzinnych, które trafiły od 2018 r. do zasobu Archiwum. Kolekcji o tyle ciekawych, co prezentujących przekrojowo życie rodzin w okresie II Rzeczypospolitej oraz w latach powojennych XX wieku. Reprezentatywne archiwalia pochodzą z kolekcji rodzin: Brandtów i Stefanków - geodetów, nauczycieli i lekarzy; Czernickich - ziemian, filantropów, przemysłowców, adwokatów, lekarzy i polityków; Jerzego Antoniego Kowalczyka - wybitnego profesora, historyka sztuki, badacza dziejów Ordynacji Zamojskiej i Zamościa; Bolesława Modzelewskiego - lekarza wojskowego, majora WP, ordynatora szpitala św. Mikołaja w Zamościu. Na bazie archiwaliów z wymienionych kolekcji opracowano wystawę plenerową eksponowaną pod koniec 2020 r. przed siedzibą Archiwum Państwowego w Zamościu.
Tom XVIII „Archiwariusza Zamojskiego” otwiera tekst Pawła Kulikiewicza, który kontynuuje analizę XIX-wiecznych grup zawodowych zamojskiego rzemiosła. Tym razem autor w oparciu o szeroką kwerendę podjął temat produkcji, dystrybucji i konsumpcji alkoholu w Zamościu na początku XIX stulecia. Zbigniew Stankiewicz w artykule pt. Zamość pod okupacją austriacką w latach 1772–1809 dokonał szerokiej analizy struktury funkcjonalnej miasta w okresie zaboru austriackiego. Scharakteryzował kluczowe funkcje Zamościa: militarną, gospodarczą, administrację państwową i samorządową, edukację i naukę, ochronę zdrowia i opiekę społeczną, także mniejszości narodowościowe zamieszkujące miasto. Poza opisami autor zamieścił również wykazy osób piastujących ważne stanowiska w obrębie poszczególnych działalności, oparte o publikacje źródłowe. W drugim artykule Zbigniew Stankiewicz poruszył trudną problematykę dzieciobójstwa w Królestwie Galicji i Lodomerii (XVIII/XIX w.) oraz działania prawne monarchii habsburskiej mające na celu ukrócenie tego haniebnego procederu wśród społeczeństwa. Łukasz Hasior, debiutujący na łamach „Archiwariusza Zamojskiego”, przedstawił w oparciu o materiały z Instytutu Pamięci Narodowej sylwetkę Tadeusza Klukowskiego, przybranego syna dra Zygmunta Klukowskiego.
Źródła i materiały otwieramy tekstem Agnieszki Szykuły-Żygawskiej, która na podstawie źródłowych zapisków z dziewiętnastowiecznych ksiąg metrykalnych parafii kolegiackiej w Zamościu przedstawiła osobliwości zawodowe. Treść umowy o wypas bydła sporządzonej między hrubieszowskimi przedmieszczanami a pastuchami przedstawił w krótkim artykule Janusz Panasiewicz. Debiutująca na łamach „Archiwariusza Zamojskiego” Urszula Kurzątkowska na podstawie materiałów źródłowych dokonała analizy dziejów drukarstwa w Janowie Ordynackim (dziś Lubelskim) w XIX w. Ewelina Nawrocka zaprezentowała dwa artykuły. W pierwszym z nich, w oparciu o materiały pochodzące ze spuścizny historyka dra Krzysztofa Czubary, przedstawiła sylwetkę Michała Mazurkiewicza – urodzonego w Zamościu lotnika Dywizjonu Bombowego 304 RAF, który zginął tragicznie podczas lotu szkoleniowego w 1942 r. Drugi tekst stanowi przedruk artykułu poświęconego Zarządowi Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” w Biłgoraju, opublikowanego w materiałach pokonferencyjnych pt. Nie zapomnijcie tamtych dni. Źródła do dziejów NSZZ „Solidarność” w archiwach państwowych. Publikujemy również Sagę rodziny Brandtów, stanowiącą interesujący źródłowy materiał dotyczący historii rodziny, której spuścizna została przekazana do Archiwum przez Państwo Bożenę i Jana Hawrylaków oraz znalazła się na wystawie zorganizowanej w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0.
2020 rok, jak mało który, nie oszczędził tych, którzy zawsze z nami byli. 27 maja 2020 r. po ciężkiej chorobie odeszła Bogumiła Sawa – doktor nauk humanistycznych, wieloletni pracownik służb konserwacji zabytków, bibliotekarka, społeczniczka, regionalistka, autorka kilkuset artykułów, stawiana w szeregu obok Profesora Jerzego Kowalczyka czy Doktora Adama A. Witusika, największych badaczy dziejów Zamościa, autorka monografii Zamość 1772–1866 (wyd. 2018). Na łamach „Archiwariusza Zamojskiego” wspominamy Panią Bogusię, publikując wywiad, który przeprowadziła Agnieszka Szykuła-Żygawska dla „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego” w 2011 r.
Wydawnictwa można nabyć kontaktując się z Archiwum Państwowym w Zamościu - SZCZEGÓŁY