położonej w guberni Lubelskiej powiat: Zamojskim, Biłgorajskim, Janowskim, Tomaszowskim w części Krasnystawskim i Hrubieszowskim z pomiarów dopełnionych od roku 1875 do 1906 przez geometrów Ł. Dorantta, K. Skórzewskiego, K. Pożerskiego na związku trygonometrycznym z podstawy pomiaru Kraju przez generała Tenera. Przedstawiamy w drugiej odsłonie opracowanie kartograficzne dóbr ordynackich z 1906 roku. Założona przez Jana Zamoyskiego w 1589 r. Ordynacja Zamojska była olbrzymim organizmem gospodarczym, funkcjonującym nieprzerwanie do roku 1944. Mapa została ponownie zdigitalizowana na skanerze w rozdzielczości 300 dpi, poddana delikatnej korekcie graficznej i umieszczona na stronie internetowej w oryginalnym układzie. Mapa znajduje się w naszym zasobie, w zespole Akta hipoteczne Ordynacji Zamojskiej i dóbr wydzielonych z Ordynacji 1802-1949. Autorami opracowania kartograficznego byli znani geometrzy pracujący na potrzeby Ordynacji Zamojskiej. Obszerny arkusz o nieregularnych wymiarach 264 x 254 cm wykonany w skali 1: 40 000 na kartonie podklejonym płótnem składa się z 24 sekcji. Po zaznaczeniu wybrana sekcja wyświetli się w powiększeniu. Digitalizacja, podział mapy na sekcje, skorowidz miejscowości opracował Jakub Żygawski (APZ)

 

 

 

 

 

 

 

Dobra Strzelce: Berezowiec, Horeszkowice (folwark), Nowa Maziarnia (folwark), Starosiele (folwark i wieś), Strzelce (folwark i wieś), Teremiec (folwark), Uchańki; dobra Wilkołaz (fragment): Wilkołaz, Wilkołaz Dolny (folwark), Zalesie

 

 

 

Dobra Lipa: Lipa (wieś, folwark, cegielnia); dobra Wilkołaz (fragment): Wilkołaz, Wilkołaz Górny (folwark)

 

 

 

Budzyń (folwark i wieś), Bojanówka (folwark), Brzozówka, Dąbrowa (las), Karpiówka, Kraśnik, Kwiatkowice (folwark), Łukasiewiczówka (folwark), Majeszczyzna (folwark), Mikulin (folwark), Moczydła, Pasieka (dobra poduchowne), Połankowice [Pułankowice] (folwark i wieś), Rzeczyca (dobra poduchowne), Słodków, Stróża (folwark i wieś), Suchynia (folwark i wieś), Szatarka [Szastarka], Wyżnianka (folwark), Wyżnica (folwark i wieś)

 

 

 

Aleksandrówka, Batorz (folwark i wieś), Blinów (folwark i wieś), Błażek, Brzozówka (folwark i wieś), Moczydła, Piłatka, Sławce (folwark i wieś), Szatarka [Szastarka], Wólka Batorska, Zdziłowice

 

 

 

Biskupie, Czernięcin (wieś i folwark), Dragany, Giełczew (folwark i wieś), Guzówka, Guzówka Główna (folwark), Guzówka Nowa (folwark), Huta Turobińska, Józefin (folwark), Łosień (folwark), Maciejów Nowy, Maciejów Stary, Nowy Dwór (folwark), Olszanka, Ponikwy, Rokitów, Romanówek (folwark), Słupeczno, Stasin (folwark), Tarnawa, Tarnawa Główna (folwark), Tarnawa Nowa (folwark), Tokary, Turobin (osada i folwark), Wólka Ponikiewska, Wysokie (osada i folwark), Zabłocie, Żabno, Żabno Nowe (folwark), Żurawie

 

 

 

Czernięcin (folwark i wieś), Kitów, Nawóz (folwark i wieś), Nowa Wieś Przymiarki, Przymiarki (folwark), Tworyczów Główny (folwark), Zarębszczyzna (folwark)

 

 

 

Borowina Starozamojska (folwark), Chomęciska (folwark), Chomęciska Duże, Karolówka (folwark), Krasne, Krzak (wieś i folwark), Majdan Sitaniecki, Nielisz (wieś i folwark), Stary Zamość (folwark i wieś), Wierzba (folwark i wieś), Wirkowice (wieś i folwark), Wólka Złojecka, Zabytów, Złojec (folwark)

 

 

 

Huszczka Duża, Huszczka Mała, Monasterek (folwark i wieś), Stawki (folwark), Sulmice (folwark i wieś), Wiszenki (folwark i wieś)

 

 

 

Borowina Sitaniecka (folwark), Infułatka [Wólka Infułacka], Jarosławiec, Jarosławiec Główny (folwark), Jarosławiec Nowy (folwark), Kalinowice (folwark i wieś), Łapiguz (folwark), Pniówek (folwark i wieś), Stabrów (folwark i wieś), Szopinek (folwark i wieś), Zamość wsch.

 

 

 

Białowola (folwark i wieś), Bortatycze (folwark i wieś), Cyprysin (folwark), Deszkowice, Hubale (folwark), Kąty (folwark i wieś), Kosobudy, Lipsko (folwark i wieś), Mokre (folwark i wieś), Namule (folwark), Niedzieliska (folwark i wieś), Płoskie (folwark i wieś), Płoskie Partykularz (folwark), Siedliska, Skaraszew, Sitaniec, Topornica (folwark), Wieloncza [Wielącza], Wieprzec (folwark), Wierzchowiny, Wincentówka (folwark), Wolica Sitaniecka (folwark), Wólka Wieprzecka, Wysokie, Zamość zach., Zarudzie (folwark i wieś), Zarzecze, Zawada (folwark i wieś), Zawódne [Zwódne], Złojec, Żdanów (folwark i wieś)

 

 

 

Bodaczów (folwark i wieś), Brody, Brody Nowe (folwark), Brody Stare (folwark), Chłopków, Czarnystok, Deszkowice (folwark i wieś), Dzielce, Gaj Czernięcki, Gaj Gruszczański, Gorajec (folwark i wieś), Gruszka Zaporska (folwark i wieś), Kawenczyn, Kawenczynek, Klemensów (pałac), Kulików (folwark i wieś), Latyczyn (folwark i wieś), Lipowiec, Marynów, Michalów (folwark i wieś), Mokrelipie (folwark i wieś), Obrocz (folwark i wieś), Panasówka (osada podleśniczego), Podborcze, Poręby (folwark), Radecznica (folwark i wieś), Rozłopy, Rudka, Sąsiadka, Szczebrzeszyn, Topólcza, Turzyniec, Tworyczów (folwark i wieś), Tworyczów Nowy (folwark), Ujście, Wólka Czarnostocka, Wywłoczka, Zaburze, Zakłodzie, Zaporze, Zwierzyniec (folwark i wieś), Źrebce, Żurawnica

 

 

 

Branew, Branewka, Celinki (folwark), Chrzanów (folwark i wieś), Dzwola, Gilów, Goraj (folwark i osada), Grudki, Hosznia, Kapronie, Kocudza (folwark), Kocudza Dolna, Kocudza Górna, Korytków, Latyczyn, Łada, Malinie, Podlesie (folwark i wieś), Podlesie Nowe (folwark), Władysławów, Zdzisławice; poza granicami Ordynacji: Abramów, Frampol, Kąty, Nadrzecze, Radzięcin, Smoryń, Sokołówka

 

 

 

Andrzejów, Biała, Branewka (folwark i wieś), Flisy, Godziszów (folwark i wieś), Janów, Kawenczyn, Konstantynów, Krzemień, Momoty Górne, Momoty Jakubowe, Pikule, Rataje, Szklarnia, Wólka Ratajska, Zofianka (folwark), Zofianka Dolna, Zofianka Górna

 

 

 

Biała, Łążek Ordynacki, Rataje

 

 

 

Bzowiec (folwark), Derylaki, Gozd, Gozd-Huta, Harasiuki (folwark i wieś), Hucisko Krzeszowskie (folwark i wieś), Huszcza, Huta [Krzeszowska], Jasiennik, Jasiennik Nowy, Kiszki, Kusze, Lipiny, Lipiny Dolne (folwark i wieś), Lipiny Górne, Łazory, Malennik (cmentarzysko), Maziarnia, Momoty (folwark i wieś), Nowa Wieś, Podolszynka Ordynacka, Krzeszów Górny, Rogoźno, Ryczki, Sieraków, Ujście, Wólka, Żuk Nowy, Żuk Stary

 

 

 

Banachy, Bidaczów, Bidaczów Stary, Biszcza, Biszcze-Kyce, Borki, Bukowa, Dąbrowica, Dereźnia, Gliny, Gozd Lipiński, Korczów, Króle Nowe, Króle Stare, Księżpol (folwark i wieś), Kuty, Kyce, Łazory, Majdan Księżpolski Nowy, Majdan Nowy, Majdan Stary, Okrągłe, Puszcza Solska, Rogale, Smólsko Wielkie, Sól (folwark i wieś), Wola Dereźniańska, Wólka Biska (folwark i wieś), Zanie, Zary, Zofianka (folwark), Zynie; poza granicami Ordynacji: Biłgoraj, Majdan Gromadzki, Nadrzecze

 

 

 

Aleksandrów (folwark i wieś), Budzyń, Bukownica, Chmielek, Długi Kąt, Florianka (folwark), Górecko (folwark i wieś), Górecko Kościelne, Górecko Stare, Górniki, Hedwiżyn, Korchów, Kozaki, Lipowiec, Łączyny, Łukowa, Majdan Nepryski, Margol Szlakowy, Pisklaki, Rakówka, Stanisławów, Szarywola, Szozdy, Tereszpol, Wolanin, Wymysłówka

 

 

 

Długi Kąt (folwark i wieś), Górniki, Guciów, Hamernia (folwark i wieś), Hucisko Tomaszowskie (folwark), Izbice (folwark), Majdan Nepryski (folwark i wieś), Majdan Sopocki, Nowiny, Obrocz (folwark i wieś), Oseredek, Papiernia, Podrusów, Siedliska (folwark), Stanisławów, Szopowe (folwark)

 

 

 

Górna (folwark), Kolonia Rogóźno, Kunki, Łasochy, Łosiniec, Maziły, Pasieki (folwark i wieś), Podlesina, Rogóźno (folwark i wieś), Sabaudia (cegielnia i wieś), Szarowola, Świdy (folwark), Tomaszów, Ulów (folwark i wieś), Wieprzowe (folwark i wieś), Wólka Łosiniecka, Zawadki

 

 

 

Maziły, Pary [Paary]

 

 

 

Borowce, Kunki, Majdan Sopocki, Nowa Obsza, Susiec, Zamch (folwark, wieś, posterunek graniczny)

 

 

 

Babice, Bolesławin (folwark), Budzyń, Chmielek (folwark i wieś), Dorbozy, Grabowica, Julianówka (folwark), Korchów (folwark i wieś), Łukowa (folwark i wieś), Marynki, Nowa Obsza (folwark i wieś), Obsza (folwark i wieś), Olchowiec, Osuchy, Panieńszczyzna, Pisklaki, Różaniec (folwark i wieś), Różaniec Nowy (folwark), Szaryjówka (folwark i wieś), Szostaki, Wola Obszańska (folwark i wieś), Zamch (folwark i wieś), Zawadki

 

 

 

Biszcza (folwark i wieś), Bukowina, Dąbrówka, Jedlinki, Kamionka Księżpolska (folwark), Księżpol (folwark), Luchów (dobra donacyjne), Płusy (folwark i wieś), Potok Główny (folwark), Potok Górny, Potok Nowy (folwark), Przymiarki, Tarnogród, Wola Kulońska, Wola Różaniecka, Zagródki,

 

 

 

 

Bystre, Kamionka (folwark), Działy Zagrodnicze, Jasiennik, Krzeszów, Krzeszów Dolny, Krzeszów Górny, Kulna, Kustrawa, Lipiny Dolne, Lipiny Główne (folwark), Lipiny Nowe (folwark), Łazów (folwark i wieś), Łazy Malenickie, Łazy Naklickie, Malennik (folwark), Naklik, Naklik Główny (folwark), Naklik Nowy (folwark i wieś), Podolszynka Ordynacka, Podolszynka Plebańska, Potok Górny, Sigiełki, Sigły, Szyszków