Szanowni Państwo,

Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną oraz w związku z rozszerzeniem przez Ministerstwo Zdrowia obostrzeń sanitarnych od dnia 20.03.2021 r. na obszar całego kraju informujemy, że od dnia 22.03.2021 r. do odwołania zamknięte zostają czytelnia oraz punkt obsługi interesanta Archiwum Państwowego w Zamościu.

 

Podejmując działania profilaktyczne w celu zmniejszenia ryzyka epidemiologicznego prosimy Państwa o korzystanie w miarę możliwości z następujących narzędzi komunikacji z Archiwum:

- poczty elektronicznej (e-mail): Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

- nr telefonu: 84 639 23 35;

- skrytki ePUAP: /archiwumzamosc/SkrytkaESP lub /archiwumzamosc/skrytka

- elektronicznego formularza kontaktowego;

- korespondencji pocztowej kierowanej na adres: Archiwum Państwowe w Zamościu, ul. Hrubieszowska 69A, 22-400 Zamość

AP Zamość Wielkanoc 2021www

W trakcie trwającej odbudowy największego siedemnastowiecznego barokowego kościoła w Pierwszej Rzeczypospolitej OO. Franciszkanów w Zamościu natrafiono na dokumentację Komunalnej Kasy Oszczędności w Zamościu funkcjonującej w latach 1927-1950. Dokumentacja była ukryta w poszyciu jednej ze ścian świątynii przez co najmniej 70 lat. Wśród materiałów archiwalnych znalazła się korespondencja z członkami kasy, instytucjami finansowymi, książeczki wkładowe, afisze, druki ulotne i reklamowe. Decyzją proboszcza i gwardiana klasztoru Franciszkanów O. Andrzeja Zalewskiego dokumentacja trafiła do Archiwum Państwowego w Zamościu.
 
Ze względu na zły stan zachowania archiwalia zostaną poddane czynnościom profilaktycznym, zabezpieczeniu oraz digitalizacji.

Szanowni Państwo!

Zapraszamy do korzystania z nowej funkcjonalności naszej strony - zakładki Skany zlokalizowanej w górnym menu. Równocześnie jest to debiut naszego nowego portalu zamojskahistoria.pl, który zostanie uruchomiony w 2021 roku, ale o tym poinformujemy Państwa w stosownym czasie.

Na początek udostępniamy kopie cyfrowe jednostek archiwalnych z zespołów akt stanu cywilnego, zeskanowanych w ostatnich latach w ramach rocznych planów digitalizacji. W następnej kolejności pojawiać się będą również skany jednostek pochodzących z innych zespołów digitalizowanych na bieżąco w Archiwum Państwowym w Zamościu. Dostęp do kopii cyfrowych będzie możliwy do czasu ich zamieszczenia w serwisie www.szukajwarchiwach.gov.pl, o czym będziemy Państwa informować. Udostępnione skany można przeglądać, jednak - w przeciwieństwie do poralu "Szukaj w archiwach" nie można ich pobierać.