Wśród innych tematów odnajdą Państwo pracę Zbigniewa Stankiewicza dotycząca charakterystyki garnizonu Twierdzy Zamość w okresie staropolskim. Janusz Panasiewicz przedstawił dzieje Wygonów hrubieszowskich, natomiast Agnieszka Szykuła-Żygawska wyszukała informacje o niemieckich kolonistach w oparciu o osiemnastowieczne akta metrykalne parafii katedralnej w Zamościu oraz księgi notariuszy z AP Zamość. Nowe wiadomości dotyczące lokalizacji i funkcjonowania szubienicy w Zamościu w okresie XVIII i XIX w. przedstawił Jakub Żygawski. Ponadto zamieszczono recenzje wybranych nowych pozycji literackich dotyczących Zamojszczyzny, które znalazły się w zasobie bibliotecznym Archiwum oraz kalendarium ważniejszych wydarzeń z 2018 roku.
Radość ze świętowania niepodległości przyćmiła wiadomość o śmierci Profesora Jerzego Kowalczyka (1930–2018), urodzonego w Goraju historyka sztuki i architektury, wybitnego znawcy Zamościa i regionu. Jednomyślnie zdecydowaliśmy się poświęcić Jemu tom XVI „Archiwariusza Zamojskiego”. Na początku czasopisma, Profesora Jerzego Kowalczyka ciepło wspomniał Jego przyjaciel, prof. Bonawentura Maciej Pawlicki z Krakowa. Na łamach „Archiwariusza” wspomnieliśmy również naszego zmarłego Kolegę, mecenasa Tadeusza Pizonia (1959–2018).
"Archiwariusz Zamojski" t. XVI: 2018 można od 14 stycznia nabyć w kancelarii Archiwum Państwowego w Zamościu, w cenie 20,00 zł. Istnieje również możliwość zamówienia czasopisma drogą mailową. Szczegóły znajdą Państwo => TUTAJ