- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 1993
28 marca pan Piotr Bartnik - dyrektor Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego, pan dr Jakub Żygawski - dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu, pan Tadeusz Pszenniak - prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, oraz pan Bogusław Dąbrowski -wiceprezes ZKRPiBWP podpisali porozumienie o współpracy.
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 2468
22 lutego 2024 r. w czwartek, Archiwum Państwowe w Zamościu we współpracy z Akademią Zamojską i Wydawnictwem Akademii Zamojskiej zorganizowało zebranie naukowe pt. „W kręgu Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego” połączone ze spotkaniem z dr. Januszem Panasiewiczem - autorem monografii naukowej pt. "Stanisława Staszica Towarzystwo Rolnicze. Geneza i pierwsze dekady” wydanej przez Archiwum Państwowe w Zamościu i Wydawnictwo Akademii Zamojskiej. W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk naukowych m.in. prof. dr hab. inż. Piotr Czaja z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, dr hab. Ryszard Skrzyniarz, prof. Ucz. Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą z Akademii Zamojskiej, dr Maciej Usurski z Muzeum Stanisława Staszica w Pile, czy dr Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego. Zebranie rozpoczął dyrektor Archiwum Państwowego w Zamościu dr Jakub Żygawski przybliżając osobę dr. Janusza Panasiewicza autora publikacji i prelegenta oraz dr Ewelina Lilia Polańska dyrektor Wydawnictwa Akademii Zamojskiej omawiając proces wydawniczy i wartość dzieła.
Czytaj więcej: Zebranie naukowe "W kręgu Towarzystwa Rolniczego Hrubieszowskiego"
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 5363
Po blisko 150 latach akt lokacyjny Zamościa powraca do domu! Najcenniejszy i najważniejszy dokument w dziejach Zamościa – liczący 442 lata akt lokacyjny miasta z podpisem założyciela perły renesansu kanclerza Jana Zamoyskiego oraz oryginalnymi pieczęciami – 1 lipca 2022 r. zostanie przekazany do Archiwum Państwowego w Zamościu
Akt lokacyjny do 1811 roku był przechowywany w zamojskim Ratuszu. Gdy podjęto decyzję o rozbudowie zamojskiej twierdzy, akt trafił do Szczebrzeszyna, a stamtąd – w 1843 r. do Archiwum Akt Dawnych w Lublinie. Ostatnio przechowywany był w zbiorze pergaminów w Archiwum Narodowym w Krakowie, skąd kilka dni temu, za zgodą Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka, został przetransportowany do Archiwum Państwowego w Zamościu. Już w najbliższy piątek nastąpi oficjalnie przekazanie tego niezwykle cennego dokumentu oraz jego prezentacja zamojskiej publiczności. Wszyscy miłośnicy historii Zamościa będą mogli obejrzeć akt lokacyjny miasta w zamojskim Ratuszu od godziny 11.00 do godziny 17.40.
Czytaj więcej: Zobacz na żywo akt lokacyjny Zamościa z 1580 roku!
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 5092
9 czerwca br. w XV Międzynarodowy Dzień Archiwów polskie Archiwa Państwowe zaprezentowały nową odsłonę swojej strony internetowej archiwa.gov.pl. A na niej - prosty, intuicyjny sposób wyszukiwania informacji, branżowe treści podane w przystępny sposób oraz ułatwiony dostęp do milionów materiałów archiwalnych!
– Strona ma być swoistą „wizytówką” całej państwowej sieci archiwalnej oraz znacząco ułatwiać użytkownikom dostęp do naszych zasobów – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Dotychczasowa strona www nie do końca odzwierciedlała skalę działania Archiwów Państwowych. Chcieliśmy to zmienić i jak najlepiej zobrazować naszym odbiorcom ideę sieci archiwalnej. Teraz użytkownicy strony nie będą mieli problemu z rozpoznaniem zasięgu działania danego Archiwum Państwowego, a przede wszystkim w łatwy sposób sprawdzą, gdzie znajdą materiały archiwalne, które ich interesują.
Czytaj więcej: Źródło wiedzy w atrakcyjnej formie, czyli nowa odsłona strony Archiwów Państwowych
- Szczegóły
- Administrator
- Kategoria: Aktualności
- Odsłony: 4793
W 2022 roku przypada 800. rocznica utworzenia Uniwersytetu w Padwie. Z okazji jubileuszu w najbliższy czwartek i piątek, 28 i 29 kwietnia, odbędzie się międzynarodowa konferencja „Gentiluomo padovano. Powiązania polskiej elity z Republiką Wenecką i Studium Patavinum”. Współorganizatorem wydarzenia są Archiwa Państwowe oraz Uniwersytet Opolski.
W międzynarodowym spotkaniu naukowym wzięli udział przedstawiciele sieci Archiwów Państwowych w Polsce: prof. dr hab. Mirosław Lenart (dyrektor AP Opole), dr Sławomir Marchel i Maria Leśniowska (AP Opole), prof. dr hab. Norbert Kasparek (dyrektor AP w Olsztynie) oraz dr Jakub Żygawski (dyrektor AP Zamość).
Szczegóły wydarzenia znajdują się w linku.