Szanowni Państwo!

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiczną w kraju z dniem 17 października miasto Zamość zostało objęte strefą czerwoną. Zgodnie z zaleceniami Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 14 października oraz w trosce o bezpieczeństwo pracowników oraz użytkowników, Archiwum Państwowe w Zamościu uprzejmie informuje, że od dnia 19 października 2020 r. zawiesza do odwołania:

- funkcjonowanie Czytelni w siedzibie Archiwum;

- bezpośrednią obsługę interesantów w Punkcie Obsługi Interesanta.

 

Z Archiwum Państwowym w Zamościu obowiązują następujące formy kontaktu:

- poczta elektroniczna (e-mail): Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

- telefon: 84 639 23 35;

- skrytka ePUAP;

- formularz kontaktowy;

- przesyłanie dokumentów papierowych pocztą tradycyjną na adres: Archiwum Państwowe w Zamościu, ul. Hrubieszowska 69A, 22-400 Zamość.

 

Informujemy również, że w związku z ograniczeniami działalności Archiwum Państwowego w Zamościu powodu panującego zagrożenia epidemicznego wydłużeniu mogą ulec terminy realizacji spraw, za co przepraszamy.

 

Zachęcamy Państwa do przeglądania kopii cyfrowych z naszego zasobu dostępnych na portalu szukajwarchiwach.gov.pl oraz na naszej stronie internetowej.

 

Prosimy o wyrozumiałość i życzymy dużo zdrowia.

 

Szanowni Państwo,

w najbliższą środę 30 września wypada Dzień Archiwisty - najmłosze święto archiwalne ustanowione w 2019 r. przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 Archiwum Państwowe w Zamościu prowadzić będzie działania w ograniczonym zakresie. Nie odbędą się niestety planowane w formie stacjonarnej w naszej siedzibie warsztaty genealogiczno-konserwatorskie. Wszystkich z Państwa zainteresowanych stworzeniem lub zabezpieczeniem swoich rodzinnych archiwaliów zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem dostępnym na stronie projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zapraszamy również - szczególnie w dniu 30 września - do kontaktu z pracownikami naszego Archiwum, którzy służą doświadczeniem i praktyką w kwestiach związanych z prowadzeniem poszukiwań genealogicznych oraz gromadzeniem, konserwacją i zabezpieczaniem rodzinnych archiwaliów.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod nr tel. 84 639 23 35 oraz adresami e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Możliwe są również konsultacje osobiste w siedzibie Archiwum za wcześniejszym umówieniem wizyty (84 639 23 35, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)


Zapraszamy do kontaktu!

W roku 2020 obchodzimy jubileusz 100-lecia wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Archiwum Państwowe w Zamościu czynnie włączyło się w obchody roku jubileuszowego współpracując z regionalnymi instytucjami kultury przy popularyzacji zasobu archiwalnego.

Od 26 czerwca do końca 2020 r. w zamojskim Arsenale można oglądać okolicznościową wystawę "Wojna 1920 roku", na której zaprezentowane zostały dokumenty i fotografie z zasobu Archiwum. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu oraz Muzeum Zamojskim w Zamościu.

Na naszej stronie internetowej dostępna jest wystawa wirtualna "Wojna polsko-bolszewicka 1920 r. w dokumentach z zasobu Archiwum Państwowego w Zamościu", stanowiąca uzupełnienie ekspozycji stacjonarnej prezentowanej w Arsenale. Wśród wybranych archiwaliów znalazły się dokumenty z zespołów 88/25 Akta miasta Zamościa 1810-1952, 88/96 Prokurator Sądu Okręgowego w Zamościu 1918-1939, ponadto afisze, fotografie, plany oraz mapy przedstawiające życie w Zamościu i Zamojszczyźnie między 1920 a 1923 rokiem. Ekspozycję przygotowała Bogumiła Mielnicka przy współpracy Marka Kaszuby, Jadwigi Łukaszczuk i Jakuba Żygawskiego. Wystawa dostępna jest pod linkiem:

http://zamosc.ap.gov.pl/index.php/popularyzacja/wojna-polsko-bolszewicka-w-dokumentach-z-zasobu-archiwum-panstwowego-w-zamosciu

19200726 88 215 1652 PB 88 1170 0 211 2 0061 PB 152011m PB

Zapraszamy!

Rozpoczynamy obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów (8 - 14 czerwca 2020) od wystawy Epidemie na Zamojszczyźnie w dokumentach z Archiwum Państwowego w Zamościu.

Ekspozycję plenerową możecie Państwo oglądać do 19 czerwca przed siedzibą Archiwum, przy ul. Hrubieszowskiej 69A (osiedle Małe Ciche).

Zachęcamy również do zapoznania się z pełną wersją ekspozycji dostępnej na naszej stronie internetowej

 

Zapraszamy!

zaraza

GRAFIKA ANARCHIVEISSzanowni Państwo.

Ze względu na sytuację spowodowaną epidemią wirusa SARS-CoV-2 obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów przebiegną w tym roku inaczej niż w latach poprzednich. Zamiast dnia otwartego Archiwum Państwowe w Zamościu skoncentruje się na popularyzacji zasobu w sieci w ramach zaproponowanej przez Międzynarodową Radę Archiwów ICA inicjatywy Międzynarodowego Tygodnia Archiwów (8 – 14 czerwca 2020 r.). Od poniedziałku 8 czerwca, na stronie internetowej Archiwum, zaprezentujemy Państwu wirtualne wystawy poświęcone 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Papieża Jana Pawła II. Materiały z zasobu AP Zamość podzielone zostały na trzy ekspozycje: archiwalia i artefakty przedstawiające postać Jana Pawła II, kolekcję filatelistyczną oraz zbiór fotografii z wizyty Jana Pawła II w Zamościu, która miała miejsce 12.06.1999 r. w ramach VII pielgrzymki do Polski. Wszyscy z Państwa, którzy korzystają od 1 czerwca z czytelni bądź osobiście załatwiają sprawy w Archiwum, mogą oglądać w nasze siedzibie wystawę tematyczną poświęconą Papieżowi Janowi Pawłowi II.

logo ZAMOSC PL pionSzanowni Państwo!

Od dnia 1 czerwca br. (poniedziałek) Archiwum Państwowe w Zamościu wznawia bezpośrednią obsługę interesantów oraz udostępnianie materiałów archiwalnych w czytelni. Ze względu na obowiązujące ograniczenia związane z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 oraz rekomendacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zamościu, dla osób zamierzających skorzystać z materiałów archiwalnych oraz zbiorów bibliotecznych Archiwum Państwowe w Zamościu wprowadza następujące zasady i ograniczenia:

  • Konieczność umówienia i rezerwacji terminu wizyty telefonicznie 84 639 23 35 lub za pośrednictwem maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
  • Materiały archiwalne udostępniane są na podstawie zamówienia – rewersu – składanego elektronicznie poprzez portal szukajwarchiwach.gov.pl lub poprzez zakładkę na stronie internetowej Archiwum lub przesłanego na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. przynajmniej dzień wcześniej przed umówioną wizytą.
  • Zgłoszenie użytkownika przekazywane jest wraz z innymi oświadczeniami drogą elektroniczną na adresy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
  • Z uwagi na wymóg zachowania zasady zapewnienia jednej osobie 15 m2 powierzchni, w czytelni może przebywać tylko jedna osoba.
  • Czytelnia jest czynna w godzinach 8:00 – 14:00 z półgodzinną przerwą od 10:45 do 11:15.
  • Użytkownik zobowiązany jest zajmować miejsce wskazane przez obsługę czytelni.

Przed umówieniem wizyty w czytelni oraz przybyciem do Archiwum prosimy zapoznać się szczegółowo z instrukcją korzystania z czytelni AP Zamość na czas stanu epidemii.